12-latkowie Górnika Zabrze spory zapas amunicji zostawili sobie na finał

30/01/2021 21:28

Finał rozgrywek InterHall o Puchar Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej w kategorii U12 okazał się „demonstracją siły” Górnika Zabrze. W meczu o trofeum wręczone przez Henryka Kulę i Szymona Kurdziela – Prezesa firmy będącej sponsorem tytularnym rozgrywek podopieczni Grzegorza Zurka i Roberta Romaniuka wygrali aż 9:0 z TS United Żywiec.

Ale po kolei... Zawodnicy urodzeni w 2009 roku swoje zmagania na parkiecie hali GOSiR w Olsztynie koło Częstochowy rozpoczęli od półfinałów. W pierwszym z nich zmierzyły się zespoły TS United Żywiec i APN GKS Tychy, które przez 25 minut toczyły zacięty bój. Na gola strzelonego dla tyszan przez Jakuba Zmiję z rzutu wolnego odpowiedział Oskar Góra i ustalił wynik pierwszej połowy (grano 2x15 minut). Po zmianie stron długo nie było wiadomo kto awansuje do finału, ale w Bartosz Wójcik strzałem w okienko z 9 metra przechylił szalę zwycięstwa na stronę drużyny z Żywca, która błyskawicznie poszła za ciosem. Trafienia: Olafa Klisia, Macieja Lacha i Macieja Tomasiak był tego konsekwencją i żywczanie wygrali ostatecznie 5:1.
W drugim spotkaniu półfinałowym Skra Częstochowa – Górnik Zabrze też losy awansu długo się ważyły. Co prawda w pierwszej połowie Aleksander Papierniak i Igor Nolewajka wystrzelali dwubramkowe prowadzenie dla zabrzan, ale po przerwie Hubert Musiał i Tymon Radomski doprowadzili do wyrównania. Wynik 2:2 utrzymał się jednak tylko minutę, bo Mateusz Łukowski znowu zapewnił Górnikowi prowadzenie, a Antoni Drężek ustalił rezultat na 4:2 i przypieczętował awans zespołu z Zabrza.

W potyczce o 3 miejsce lepsi okazali się piłkarze APN GKS Tychy, którzy 4:0 pokonali Skrę. W końcówce pierwszej połowy wynik otworzył Szymon Pietras, a po zmianie stron słabnących częstochowian „dobili”: Jakub Zmija, Krystian Siedlaczek i Adam Grzywacz, który po podaniu Olafa Kopery postawił pieczęć na zwycięstwie.
Finał Górnik – United okazał się najbardziej jednostronnym spotkaniem dnia. Już w 85 sekundzie gry Igor Nolewajka rozpoczął kanonadę zabrzan, a jego śladem w 5 minucie poszli Aleksander Papierniak i Mateusz Łukowski, który także w 10 minucie trafił do siatki żywczan. Ostatnie 5 minut pierwszej połowy było popisem Igora Nolewajki, który trzy raz z rzędu pokonał bramkarza rywali i ustalił wynik pierwszej połowy na 7:0. Po zmianie stron zabrzanie nie dążyli już z taką determinacją do zdobycia kolejnych bramek, ale i tak Bartosz Mikołajczyk i na koniec Igor Nolewajka strzelając swojego gola piątego gola zmienili wynik, ustalając rezultat meczu na 9:0.

Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski dziękując zawodnikom za udział w turnieju nie ukrywał, że był pod wrażeniem umiejętności zwycięzców. Ale zanim oni zostali uhonorowani najpierw wszyscy pokonani zostali nagrodzonymi pamiątkowymi medalami i nagrodami, a każda drużyna od czwartego do drugiego miejsca otrzymała komplet piłek. Natomiast mistrzowie oprócz złotych krążków otrzymali nagrody, voucher na sprzęt ufundowany przez firmę EFCE, a na koniec mogli się cieszyć z okazałego Pucharu i awansu do turnieju finałowego rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN. Za dwa tygodnie pojadą więc do Warszawy reprezentować Śląski Związek Piłki Nożnej.

Dodajmy, że w uroczystości wręczania nagród Prezesom Henrykowi Kuli i Szymonowi Kurdzielowi oraz Wójtowi Tomaszowi Kucharskiemu pomagali Wiceprezesi Śląskiego ZPN Jarosław Bryś i Artur Szymczyk oraz Prezesi Podokręgów: Racibórz Stefan Ekiert, Tychy – Piotr Swoboda, Bytom – Tomasz Wyszyński oraz Członkowie Zarządu Śląskiego ZPN: Tomasz Kulczycki i Andrzej Starzyński, a także Dyrektor GOSiR-u Olsztyn Edyta Czajkowska.

Wyniki:
Półfinały: TS Unied Żywiec - APN GKS Tychy 5:1 (1:1) i Skra Częstochowa - Górnik Zabrze 2:4 (0:2). Mecz o 3 miejsce: APN GKS - Skra 4:0 (1:0). Finał Górnik - United 9:0 (7:0).

Górnik Zabrze: Igor Szymajda; Aleksander Papierniak, Marcel Płocica, Tymoteusz Biliński, Igor Nolewajka, Antoni Drężek, Mateusz Łukowski, Szymon Matijak, Bartosz Mikołajczyk, Raszid Farouni. Trenerzy Grzegorz Zurek i Robert Romaniuk.
TS United Żywiec: Kacper Kowalski; Bartosz Wójcik, Oskar Góra, Olaf Kliś, Karol Majcherek, Maciej Lach, Maciej Tomasiak. Trenerzy Andrzej Nowakowski i Mirosław Bajek.
APN GKS Tychy: Piotr Wrzesień; Karol Mazur, Jan Biczycki, Olaf Kopera, Dawid Piszczek, Adam Grzywacz, Jakub Zmija, Szymon Pietras, Krystian Siedlaczek. Trenerzy Maciej Sternal i Łukasz Piszczek.
Skra Częstochowa: Piotr Famuła (Albert Wojtasik); Igor Siuda, Tymon Radomski, Mateusz Węgier, Maksymilian Tatarczyk, Hubert Musiał, Jakub Jędruch. Trenerzy Mariusz Czok i Tomasz Musiał.
Sędziowali Kinga Owczarek i Daniel Jasiński.

Więcej zdjęć z tego turnieju można oglądać TUTAJ.