Śląski ZPN

Pracowita niedziela dla 900 szkoleniowców

17/12/2017 20:22

W auli Centrum Kultury imienia Krystyny Bochenek zasiadło niemal 900 trenerów, którzy postanowili się dokształcić, korzystając z oferty przygotowanej przez Wydział Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej.


Po oficjalnym otwarciu, którego dokonał Przewodniczący Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej Dariusz Pasieka wraz z sekretarzem tegoż zespołu, a zarazem wiceprezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej Jarosławem Brysiem, ruszyła lawina wykładów.

Wśród nich od doktora nauk medycznych Grzegorza Hajduka, pracującego w znanym piłkarskim Galen-Ortopedia, można się było dowiedzieć jak dbać o zdrowia zawodnika, bo opowiadał o uszkodzeniach w obrębie narządu ruchu. Członek Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN, a jednocześnie przewodniczący Wydziału Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Grycmann przybliżył drogę do sukcesów zwracając uwagę, że wszystko zaczyna się od wytrenowania nawyków i wiedzie przez progresję. Prezes Zarządu Kahlenberg Reinsurance S.A. Michał Pietruszka zapoznał uczestników konferencji z ogólnopolskim programem ubezpieczenia dla piłkarzy i trenerów PZU PZPN. Ponadto psycholog sportu Grzegorz Więcław wygłosił wykład pod tytułem „Psychologia sportowej porażki. Jak odnajdywać wartość w błędach i niepowodzeniach. A na koniec trener, który z Lechem Poznań wywalczył wicemistrzostwo Polski Mariusz Rumak podjął temat taktyki na każdym poziomie szkolenia.

- To była pracowita, ale dobrze spędzona „dniówka” - podsumował zajęcia uczestnik konferencji, mający na swoim koncie 10 występów w reprezentacji Polski Radosław Gilewicz, który obecnie znany jest jako komentator telewizyjny. - Na podstawie tych wykładów mogłem się przekonać jak wiele się zmieniło w szkoleniu od czasu, kiedy zakończyłem karierę, a minęło przecież tylko niecałe 10 lat.

Dariusz Dudek, prowadzący obecnie Zagłębie Sosnowiec, jeszcze w rundzie jesiennej razem z Mariuszem Rumakiem był w sztabie szkoleniowym Bruk-Betu Termaliki Niciecza, ale nie tylko wykładu swojego niedawnego przełożonego słuchał z uwagą.

- Najbardziej zainteresowała mnie psychologia sportowej porażki – stwierdził szkoleniowiec, który zakończył rundę jesienną serią 9 spotkań... bez porażki. - Stwierdzenie, że trzeba nauczyć się z nią żyć i tych kilka naukowych, teoretycznych porad, każdy trener musi już dostosować do swojej natury i sytuacji w zespole. Powiem szczerze, że debiutując jako trener najbardziej obawiałem się tego co ja powiem w szatni i na konferencji prasowej po przegranym meczu. Po wygranym spotkaniu słowa są mniej ważne, bo punkty wszystko... wybaczą. Ale porażka najbardziej uderza w trenera.

Krzysztof Górecko, który w 2017 roku doprowadził Gwarek Tarnowskie Góry do mistrzostwa w IV lidze, cieszył się z wygranych baraży o awans do III ligi, w której w rundzie jesiennej wywalczył z beniaminkiem 4 miejsce, także z satysfakcją podsumował czas spędzony na wykładach.

- Najbardziej wykorzystam to przekazał nam Paweł Grycmann – powiedział Krzysztof Górecko. - On zawsze pokazuje dużo prostych ćwiczeń, które można modyfikować i wykorzystać podczas swoich zajęć. Także wykład o najczęstszych kontuzjach, sytuacjach w których występują, w jakich fragmentach meczów są najczęściej oraz jak je leczyć, dał mi sporo do myślenia. Ze szczególną uwagą słuchałem gdy lekarz mówił o Achillesach, bo w naszym zespole z tym problemem boryka się Sławek Pach. Zmartwiło mnie to, że ten uraz powraca, ale pocieszające było to, że dobre leczenie, sprawia, że tylko 13 procent powraca i mam nadzieję, że nasz lider wyleczy swój uraz. Do 8 stycznia ma czas, bo po ciężkim roku dałem zawodnikom miesiąc zupełnego odpoczynku od piłki.

Wśród trenerów uczestniczących w kursokonferencji byli także przedstawiciele „pionu młodzieżowego”.

- Prowadzę drużynę młodzików – wyjaśnił Artur Adamus, którego kibice pamiętają ze 177 występów w ekstraklasie, między innymi w GKS Katowice. - Mam licencję UEFA B i udział w konferencji jest dla mnie w pewnym sensie obowiązkowym, żeby otrzymać przedłużenie licencji, ale jest także przyjemnością. Wykłady Pawła Grycmana, Mariusza Rumaka i psychologa sportu w mojej pracy z młodzieżą na pewno mi się przydadzą. Niby człowiek o tym wszystkim wie, ale warto sobie co jakiś czas przypominać i dodawać nowe elementy, a tego się właśnie można dowiedzieć na takich konferencjach. 

A gdy na zakończenie prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula podziękował przedstawicielom Wydziału Szkolenia Pawłowi Grycmannowi i Damianowi Galei za przygotowanie konferencji, a także złożył uczestnikom życzenia zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz sukcesów i wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku, wszyscy trenerzy ustawili się w kolejce, żeby odnotować swoją obecność, będącą podstawą do wystawienia certyfikatu.