Śląski ZPN

Na szkolenie nigdy nie jest za późno

28/02/2018 20:25

Na zajęciach, w których wzięli udział 8 i 9-latkowie szkolili się ich trenerzy oraz rodzice. Wydział Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej zorganizował zajęcia dla tych którzy mają największy wpływ na kształtowanie młodego piłkarza.


- Najpierw od 14.00 przez półtora godziny były warsztaty dla trenerów – mówi przewodniczący Wydziału Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Grycmann. - 170 szkoleniowców pracujących z żakami miało okazję poszerzyć swoją wiedzę oglądając jak z 8 i 9-latkami pracują trenerzy z APN GKS Tychy i Piasta Gliwice. Jarosław Ziemba i Maciej Szymański, przy współpracy ze szkoleniowcami Akademii Młodych Orłów zaprezentowali z grupą zawodników ćwiczących w AMO, co i jak można robić na zajęciach.

Po części praktycznej przyszła kolej na zajęcia teoretyczne dla rodziców. Wśród ponad stu uczestników można było zobaczyć między innymi znanych z występów w reprezentacji Polski Adriana Sikorę i Pawła Ćwielonga.

- Nasza idea, którą nazwaliśmy „Świadoma gra”, dotyczy kilku aspektów, ale skierowana jest przede wszystkim do tych, którzy tak naprawdę są pierwszymi trenerami młodego piłkarza – dodaje Paweł Grycmann. - Każdego zachęcamy do wzięcia udziału w kursie trenerskim, ale zdając sobie sprawę, że nie każdy skorzysta z tej propozycji wychodzimy do rodziców z warsztatami. Przedstawiamy na przykład program Football Library, w którym zawarte są filmy dające pogląd na temat dietetyki, psychologii czy profilaktyki. Doktor Remigiusz Rzepka, który w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski selekcjonera Adama Nawałki jest odpowiedzialny za przygotowanie ogólne, zaleca jak młodzi zawodnicy powinni się przygotowywać do treningu i jak powinni kończyć zajęcia. Są pokazane konkretne ćwiczenia. To wszystko jest jeszcze w trakcie dopracowania, ale dzięki kontaktom zebranym podczas warsztatów będziemy mogli dotrzeć do zainteresowanych rodziców i przekazać im większą wiedzę na ten temat. Będziemy mogli także poinformować o najnowszych trendach w szkoleniu dzieci i młodzieży, bo piramida optymalnego przygotowania motorycznego, którą opracowali amerykanie daje pełny obraz, w którym kierunku należy zmierzać.

Bardzo istotnym punktem warsztatów był wykład i dialogi prowadzone od 16.30 do 20.00 przez Ewę Stellmach trenera mentalnego sportowców.

- Choć współpracuję z psychologiem to po tym spotkaniu w auli katowickiej AWF muszę szczerze powiedzieć, że... nie znam swojego syna – stwierdził Jordan Maciejowski. - To był super wykład i znakomite spotkanie z megafachowcem. Otworzyłem oczy na wiele spraw i uważam, że takie zajęcia dla rodziców powinny być obowiązkowe w każdej akademii piłkarskiej i w każdym klubie prowadzącym zajęcia z dziećmi i młodzieżą.