Śląska Akademia Piłkarska - ŚLAP 2010

Udany mecz ŚLAP-u ze Skrą Częstochowa

16/06/2022 11:43

Wygrany 4:0 mecz 14. kolejki ze Skrą w Częstochowie, był zwieńczeniem rozgrywek naszej drużyny Śląskiej Akademii Piłkarskiej U12 w wiosennej I lidze wojewódzkiej D2 Młodzik. Piłkarze ŚlAP-u uplasowali się na 3. miejscu i jest sporo powodów do zadowolenia.

Meczem ze Skrą zakończyliśmy zmagania w I lidze wojewódzkiej D2. Wprawdzie przed nami za tydzień, jeszcze jeden mecz kontrolny z Akademią Piłkarską Młoda Gieksa, natomiast już dzisiaj można śmiało powiedzieć, że w rundzie wiosennej udało się zrealizować, i to z nawiązką, cele jakie postawiliśmy sobie przed jej rozpoczęciem.

Największym wyzwaniem było dla nas połączenie rozwoju wszystkich zawodników, prezentowania przyjętego sposobu gry i uzyskiwania przy tym takich rezultatów, które pozwolą nam jesienią kontynuować zmagania na poziomie I ligi. W dużej mierze osiągnęliśmy w tych trzech obszarach pewien konsensus. W większości spotkań stosowaliśmy zasadę 70/30, która w założeniu miała na celu przydzielenie określonej liczby minut jakie rozegrała pierwsza i druga "dziewiątka" w danym meczu. W miarę możliwości, jeżeli była chęć ze strony przeciwnika, dla grupy grającej w mniejszym wymiarze czasowym, organizowaliśmy po zakończeniu spotkania 20-30 minutowe dogrywki.

- Co ciekawe, w naszych meczach, padało stosunkowo niewiele bramek. W moim odczuciu wynikało to z faktu, że bez względu na przeciwnika, naszym zamiarem była przede wszystkim gra w ataku pozycyjnym. To dawało nam większą kontrolę nad przebiegiem spotkania, stąd straciliśmy mało bramek. Z drugiej strony nie było z kolei łatwo kreować sobie zbyt wielu sytuacji do jej zdobycia, gdy trzeba było się przebijać przez kolejne zasieki obronne rywala. W kolejnym sezonie z pewnością wymagania jeszcze wzrosną, dlatego że do czołówki dołączać będą mocniejsze zespoły, niż te z kórymi rywalizowaliśmy dotychczas. To nas niewątpliwie cieszy. Im trudniejsze środowisko, tym dynamika rozwoju grupy jest większa. Od samego początku powtarzam, weekendowy wynik ma być efektem pracy, którą wykonujemy w tygodniu na treningach. Ale w tym miejscu dodam małej łyżki dziegciu do całej mojej wypowiedzi. Niestety bardzo niewiele osób w piłce dziecięco - młodzieżowej to stosuje w praktyce i nad tym najbardziej ubolewam. Jeżeli chcemy coś zmienić w szkoleniu, od tego musimy zacząć rewolucję, bo sama ewolucja dotychczasowego sposobu myślenia niczego nie zmieni. - podsumował ostatnie miesiące intensywnej pracy z młodzieżą trener Mateusz Skwirut.