Śląski ZPN

Konferencja trenerska dla 1400 szkoleniowców

14/09/2021 20:41

Na sygnał Komisji Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej o Certyfikowanej Konferencji dla Trenerów Piłki Nożnej pod tytułem „Rozumienie gry od 1x1 do 11x11” odpowiedziało 1400 szkoleniowców. Nic więc dziwnego, że Hala MOSiR-u w Zabrzu dosłownie przeżywała oblężenie.


- W Śląskim Związku Piłki Nożnej mamy takie hasło: Fundamentem przyszłości jest szkolenie dzieci i młodzieży – powiedział otwierając konferencję Henryk Kula. - Życzę wam udanych zajęć i mam nadzieję, że wychowacie następnych mistrzów Polski.

Razem z Wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej i zarazem Prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej otwarcia szkolenia dokonali Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Jarosław Bryś oraz Członek Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Józef Grząba. Najważniejsi jednak tego dnia byli trenerzy, którzy z uwagą wysłuchali wykładów o: Nauczaniu zasad zdobywania przestrzeni w kategorii Żak F1; Tworzeniu centrum gry w kategorii E1; Zmianie centrum gry w kategorii Młodzik D1; Realizacji zasad mobilności w sektorze środkowym w kategorii C1; Realizacji zasad przestrzeni w kategorii C1 i Budowaniu gry w sektorze środkowym boiska w kategorii A1.
W roli wykładowców wystąpili: Maciej Radziejewski i Paweł Kwiatkowski, Tomasz Wieczorek i Mariusz Adamczyk, Maciej Sternal i Agnieszka Rezler, Michał Grodoń, Sławomir Kapciński i Marcin Wójcik, Mariusz Pańpuch, Robert Radek i Artur Filipiak oraz Janusz Kowalski i Łukasz Pyka. A słuchaczami byli szkoleniowcy, zarówno ci znani z prowadzenia drużyn ekstraklasy jak Jan Urban, jak i ci, którzy dopiero zaczynaj swoją trenerską drogę.

Teoria poparta była zajęciami praktycznymi z udziałem zawodników: Rozwoju Katowice, Stadionu Śląskiego, APN SMS Tychy, Górnika Zabrze, GKS GieKSy Katowice i Gwarka Zabrze.

- Mottem naszej konferencji brzmiało: Środek treningowy przemawia do zawodnika, zanim zrobi to trener – wyjaśnił Przewodniczący Komisji Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Grycmann. - Ponieważ na temat „rozumienia gry” od pewnego czasu mówi się bardzo często mieliśmy wreszcie okazję przedstawić wiele środków treningowych w praktyce. A właśnie zajęcia praktyczne są pierwszym przekaźnikiem boiskowej wiedzy dla zawodników. Wszystkie treningi prowadzili trenerzy praktycy z klubów zrzeszonych w Śląskim Związku Piłki Nożnej, którzy na co dzień mają okazję doświadczać trenerskiego rzemiosła na różnych poziomach współzawodnictwa.

W podsumowaniu Paweł Grycmann stwierdził, że: najlepszym nauczyciele jest gra; zawodnik, którego uczysz powinien mieć pełną autonomię w działaniu; wprowadzaj ograniczenia, które zachęcają zawodników do działań oczekiwanych przez trenera; ucząc atakujących ogranicz broniących, a ucząc broniących ogranicz atakujących; pozwól zawodnikom doświadczać-popełniać błędy; ograniczaj środowisko, a nie zawodnika oraz doświadczenie realnych sytuacji meczowych to największe prawdopodobieństwo przeniesienia umiejętności i prawidłowych zachować na mecz mistrzowski.

Trenerzy oprócz wiedzy teoretycznej i możliwości obserwacji zajęć wynieśli także z konferencji pokaźny zasób ćwiczeń zawartych w konspektach treningowych więc będą mogli możliwość wykorzystania uzyskanych informacji w swojej codziennej pracy.

Zdjęcia z konferencji można oglądać TUTAJ.